Kariyer Geçişlerinde Uyum

tarafından | Eyl 6, 2018 | Blog | 0 yorum

Kariyer Geçişlerinde Uyum

 

Bir geçişteyim şimdi bilmem ki bir sonra ne gelir.

Yapraklarımın bir kısmı sarı, bir kısmı yeşildir.

Bir rüzgar esti mi bilmem kim tutunur kim savrulur

Bilirim ki ben benden geçmedikçe,

Sefam da cefam da benim olur.

 

Ben biraz zordayım

Aşktan sefadan uzak iş güç derdindeyim

Yokluğun kıymetini bilir ya insan

Bu aralar hülyalardayım, tembellikteyim.

 

Bilirim ki geçişteyim şimdi bir sonbahar vaktidir

Vakit de elbet dolar yeni rüzgarlar getirir

Bilmem ki ne kokular getirir kim kapılır kim kurtulur

Bilirim ki ben benden geçmedikçe

Sefam da cefam da benim olur.

Burcu B. Kanber

 

Geçiş süreçleri her zaman böyle duygusal olmuyorJ Hep akılcı da olmuyor. bu  dönemde duyguların düşüncelerin dengesine çok ihtiyaç var. Ne çok fazla nostalji ile yaşamak, eski başarıları ve alışkanlıkları anmak; ne de çok fazla gelecek hesaplarına, vizyona bakmak.

İş hayatı deniz ise kariyer hareketlilikleri de dalgalarıdır. Bu doğal hareketliliği yalnız terfi-görev değişikliği sınırında tarif etmemeliyiz. Bugün Fortune 500 şirketlerinin yöneticilerinin dörtte biri her yıl iş değiştiriyorsa ekipleri için de değişimden bahsetmek mümkün.Birleşme, satın almalar, hızlı büyümeler ve küçülmeler ardından ortaya çıkabilen organizasyonel değişikliklerin hepsi kariyer hareketlilikleri yaratır.

Peki bu hareketliliklere ne kadar hazırsınız? Tuzakların, fırsatların ne kadar farkındasınız? Ya duygularınız?

Tabii ki yalnız siz değilsiniz ihtiyaçları olan.

Ya devraldığınız yer bir yangın yeri ise? Veya durağanlığın sükunetinde varlığını fark etmeyen insanlardan oluşan bir sistem varsa? Veya freni patlamışçasına giden bir aracı güvenli ve uygun bir hıza getirmek gerekiyorsa? Ya da zirveyi korumak gerekiyorsa..

Sizin ihtiyaçlarınız olduğu gibi sistemin de ihtiyaçları var. Geçiş sürecinde önemli olan, sistemin ve sizin ortak noktalarda buluşmanızdır. Sisteminizin size verdiği değer ile sizin ona kattığınız değerin buluştuğu yeri yakalamanıza ihtiyaç var.

Adaptasyon Koçluğu 

Bu süreçte bir koç olacaksa yanınızda aynen iyi bir co-pilot gibi olmalı. Bu deneyimi en zirvede ve en dipte yaşamış olmalı. Yani yolu bilmeli. Aklı da duyguları da hesaba katmalı. Yani engeller olsa da yola devam etdemeli.

Bu hızlı süreçteki birlikteliği en verimli şekilde kullanacak araçları sunmalı.

Kariyerinde geçiş süreci yaşayan danışanlarla bu bilinçle çalışıyoruz. Geçiş sürecinin evrelerini tanımlıyor, hedeflerini, planlarını oluşturuyoruz. Bu geçişin hangi becerilere ihtiyacı varsa o beceriler üzerinde farkındalığı arttırıyoruz. Geçiş risklerini, tuzakları, fırsatları, kör noktaları fark edecek çalışmalar yapıyoruz. Duyguları açığa çıkarıyor, değerlerine de sıkı sıkıya tutunacağı sohbetler yapıyoruz. Destek alabileceği kişilerden bir destek ağı örüyoruz. Sürece onları da katıyoruz.

Bu yapılandırılmış programın tek bir amacı var , o da “uyum”. Sistemin sizi başkası yapması değil, kendinizi ortaya koyacağınız, sistemin ve sizin ihtiyaçlarınızın uyumunu yakalamayı amaçlıyoruz.

Şimdi geçişe hazır mısınız?

Burcu B. Kanber