Şiddet

tarafından | Tem 12, 2018 | Blog | 0 yorum

“Şiddet”

İlk duyduğumuzda bazılarımıza uzak gelen, tanıdıkça içine çeken bir kelime “Şiddet”.
03 Mart 2018 Tarihinde Değişim Liderleri Derneği’nin bir grup kıvılcım ve kolaylaştırıcıları tarafından İzmir’de düzenlenen “Şiddete Farkındalık” panelinde 4 değerli konuşmacı Ayşe Tükrükçü, Prof. Dr. Hatice Şahin, Şükran Evirgen, Av.Aymila Altay ile birlikte programı yönettik.

4 konuşmacıdan da öğrendiğim çok şey var. Hepsinden aldığım temel şu ki hepimiz şiddet uyguluyor veya şiddete maruz kalıyor olabiliriz. İnsanların özgürlük alanına girmek bizi şiddet sınırına yaklaştırıyor. Panel boyunca duyduklarımızın, okuduklarımızın, gördüklerimizin ötesine geçtik. Dayak, tecavüz, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, sözlü şiddet, duyusal şiddet, gıda ve sağlık eriminin engellenmesi…

Tüm duyduklarımız, peki ben bunun neresindeyim diye düşündürttü, sorgulattı. Öyle şiddet hikayeleri konuştuk ki salonda derin sessizlikler yaşadık. Boğazımız düğümlendi, farkındalık için düğümleri çözerek konuşmaya devam ettik.
Sonuç olarak bu panelde artan “Farkındalık” hepimizi bu sorunun bir parçası haline getirdi. Ve bu sorunun birer parçası olarak çözüm yollarını düşünmeyi…Yasal haklarımızı bilmeyi, sesimizi daha çok duyurmayı öğretti.

Bu değerli program ve davetin için sana ve ekibindeki kıvılcımlara çok teşekkürler Gaye Hürcan